Juan Tabo

Defined Fitness is located on Albuquerque's East Side on the corner of Juan Tabo and Candelaria.  Enjoy over 60,000 square feet of strength training and cardiovascular equipment, a private Mind Body Studio, Parisi Speed School, and TRX Team Training.  

Hours of Operation:
Sunday 8:00am - 7:00pm
Monday - Thursday 4:30am - Midnight
Friday 4:30am - 10:00pm
Saturday 5:30am - 8:00pm


Friday, July 25th

Today's Classes

Mid Management with-Amy Cincotta
5:15 to 5:30 am Amy Cincotta
Mid Management with Beverly Richardson
5:15 to 5:30 am Beverly Richardson
Cycle 3 with Natalie Stark
5:15 to 6:15 am Natalie Stark
BodyPump with Liz Britt
5:15 to 6:15 am Liz Britt
Cycle 5 Krystal Coker
5:30 to 6:30 am Kristel Coker
BootCamp with Amy Cincotta
5:30 to 6:30 am Amy Cincotta
Extreme Boot Camp with Beverly Richardson
5:30 to 6:30 am Beverly Richardson
Interval Cycling 3 with Stefanie Tierney
5:45 to 6:45 am Stefanie Tierney
Easyline Challenge Elissa Carpenter
6:30 to 7:30 am Elissa Carpenter
Easyline Core Training
6:30 to 7:30 am Elissa Carpenter
BodyPump with Jen Cote
7:30 to 8:30 am Jen Cote
Yogalates with Sarka Opincairu
7:45 to 8:45 am Sarka Opincariu
SilverSneakers Yoga with Jane Volkmer
7:45 to 8:45 am Jane Volkmer
Aqua Challenge with Janet Taylor
8:00 to 9:00 am Janet Taylor
BodyCombat Express with Amber Barton
8:15 to 9:00 am Amber Barton
CXWORX with DeeAnne Peay and Sean Fonseca
8:30 to 9:00 am DeeAnne Peay, Sean Fonseca
Pilates Mat Marilyn Graus
9:00 to 10:00 am Marilyn Graus
Easyline Challenge with Suzy Frick
9:00 to 10:00 am Suzy Frick
Aqua Fitness with Irene Ramirez
9:00 to 10:00 am Irene Ramirez
BodyPump with Stefanie Tierney
9:00 to 10:00 am Stefanie Tierney
BodyCombat with Lawrence Chavez and Jennifer King
9:00 to 10:00 am Lawrence Chavez, Jennifer King
BodyCombat with Cindy Romero and Tori Heaton
9:00 to 10:00 am Cindy Romero, Tori Heaton
Aqua Fitness Robbie Foster
9:00 to 10:00 am Robbie Foster
Aqua Fitness with Sheresa Ault-Sparks
9:00 to 10:00 am Sheresa Ault-Sparks
Aqua Fitness with Donita McCormick
9:00 to 10:00 am Donita McCormick
BodyPump with Anja Wriston
9:00 to 10:00 am Anja Wriston
BodyPump with Amber Barton
9:00 to 10:00 am Amber Barton
Aqua Challenge with Cheryl Sitton
9:00 to 10:00 am Cheryl Sitton
CXWorx with Elizabeth Baum
10:00 to 10:30 am Elizabeth Baum
CxWorx with Jen Coté
10:00 to 10:30 am Jen Cote
Adaptive Aquatics with Sheresa Ault-Sparks
10:00 to 11:00 am Sheresa Ault-Sparks
FitKids (3-5) with Amber Barton
10:05 to 10:35 am Amber Barton
SilverSneakers Splash with Kathleen Griego
10:15 to 11:00 am Kathleen Griego
Young at Heart Splash
10:15 to 11:00 am Kathleen Griego
SilverSneakers Splash with Evelina
10:15 to 11:15 am Evelina Vitter
Fit & Flex with Cindy Wood
10:30 to 11:30 am Cynthia Lebleu-Wood
Vinyasa Yoga with Keisha Wixom
10:30 to 11:30 am Keisha Wixom
Tai Chi with Kathy Grassel
10:30 to 11:30 am Kathy Grassel
BodyFlow with Elizabeth Baum
10:30 to 11:30 am Elizabeth Baum
Tai Chi with Tom Kao
10:40 to 10:40 am Tom Kao
SilverSneakers Classic with Melody Dalley
10:40 to 11:40 am Melody Dalley
High NRG Aqua Fitness with Evelina Vitter
11:15 to 12:15 pm Evelina Vitter
Salsa with Elena Valencia
11:40 to 12:40 pm Elena Valencia
SilverSneakers Classic with DeeAnne Peay
12:00 to 1:00 pm DeeAnne Peay
SilverSneakers Circuit with Steven Woodbury
12:00 to 1:00 pm Steven Woodbury
BodyPump with Emilee Gillilan
12:00 to 1:00 pm Emilee Gillilan
Cycle 3 Jenn King
12:00 to 1:00 pm Jennifer King
PiYo Strength with Emily Faulkner
12:00 to 1:00 pm Emily Faulkner
Combination Cycle (6) with Bobby Tafoya
12:00 to 1:00 pm Bobby Tafoya
Aqua Zumba with Chris Romero
12:00 to 1:00 pm Chris Romero
RPM with Jen Coté
12:00 to 1:00 pm Jen Cote
SilverSneakers Classic with Margo Morado
1:15 to 2:15 pm Margo Morado
Iyengar Yoga Naja Forrest
3:00 to 4:00 pm Naja Halpern
BodyFlow with Keith Baker
4:15 to 5:15 pm Keith Baker
BodyPump with Amanda Wright
4:30 to 5:30 pm Amanda Wright
BodyCombat with Phil Arrellin
4:30 to 5:30 pm Phil Arrellin
BodyJam with Beto Hernandez and Angie Hammer
4:30 to 5:30 pm Beto Hernanadez
RPM™ with Nick Gerich
4:45 to 5:30 pm Nick Gerich
Cycle 6 with Janet Taylor
4:45 to 5:45 pm Janet Taylor
Zumba Toning with Aly Fasthorse
5:30 to 6:30 pm Aly Fasthorse
BodyPump with Andrea Solis
5:40 to 6:40 pm Andrea Solis
Salsa with Jesssica Montoya
5:40 to 6:40 pm Jessica Montoya
Zumba with Mark Flores
5:40 to 6:40 pm Mark Flores
BodyPump with Chris Baca
5:40 to 6:40 pm Chris Baca
CXWORX with Chris Baca
6:30 to 7:00 pm Chris Baca
Hatha Yoga with Teri Pierce
6:45 to 7:00 pm Terrill Pierce
CXWORX Meaghan Cavanaugh
6:50 to 7:20 pm Meaghan Cavanaugh
Pilates Stretch with Liz Tamol
7:00 to 8:00 pm Liz Tamol